Domy Pomocy Społecznej
POSTĘPOWANIE W SPRAWIE PRZYJĘCIA DO DPS FUNKCJONUJĄCYCH NA TERENIE POWIATU KARTUSKIEGO
Zasady przyjęcia osób do domów pomocy społecznej (DPS) określają przepisy ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej
Postępowanie w sprawie przyjęcia do DPS przedstawia się następująco:
Osoba zainteresowana umieszczeniem w domu pomocy społecznej, zgłasza ten fakt w swojej gminie tj. we właściwym miejscowo ośrodku pomocy społecznej. Pracownik socjalny ośrodka pomocy społecznej bada sytuację i zasadność umieszczenia, po zebraniu stosownej dokumentacji, wydaje decyzję o skierowaniu i ponoszeniu odpłatności za pobyt w DPS. Powyższe decyzje przesyła do PCPR na terenie którego jest usytuowany DPS. Po otrzymaniu powyższej decyzji wraz z dokumentacją starosta powiatu, na terenie którego usytuowany jest DPS, wyda decyzję o umieszczeniu w lub w przypadku braku wolnych miejsc powiadomi pisemnie o wpisaniu na listę osób oczekujących oraz o przewidywanym terminie przyjęcia do DPS. Niemożliwe jest precyzyjne określenie terminu przyjęcia osoby wpisanej do rejestru oczekujących na zwolnione miejsce w DPS, ponieważ tworzą się one poprzez zgon lub rezygnację dotychczasowego mieszkańca. Z chwilą zwolnienia się miejsca w DPS osoba jest zawiadamiana o możliwości przyjęcia i we współpracy z pracownikiem socjalnym DPS określany jest termin i konkretne szczegóły dotyczące przyjęcia do domu pomocy społecznej.
Decyzje o umieszczeniu w DPS na terenie powiatu kartuskiego (w Stężycy i Kobysewie) wydaje dyrektor PCPR w Kartuzach.
Pobyt w domu pomocy społecznej jest odpłatny do wysokości średniego miesięcznego kosztu utrzymania.
Zgodnie z przepisami ustawy o pomocy społecznej obowiązani do wnoszenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej są w kolejności:
1) mieszkaniec domu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka,
2) małżonek, zstępni przed wstępnymi,
3) gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej
- przy czym osoby i gmina określone w pkt 2 i 3 nie mają obowiązku wnoszenia opłat, jeżeli mieszkaniec domu ponosi pełną odpłatność.
2. Opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej wnoszą:
1) mieszkaniec domu, nie więcej jednak niż 70% swojego dochodu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka, nie więcej niż 70% tego dochodu;
2) małżonek, zstępni przed wstępnymi - zgodnie z umową zawartą w trybie art. 103 ust. 2:
a) w przypadku osoby samotnie gospodarującej, jeżeli dochód jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, jednak kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% tego kryterium,
b) w przypadku osoby w rodzinie, jeżeli posiadany dochód na osobę jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, z tym że kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie;
3) gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej - w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania w domu pomocy społecznej a opłatami wnoszonymi przez osoby, o których mowa w pkt 1 i 2.
3. Opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej mogą wnosić osoby niewymienione w ust. 2.
Informacji dotyczących przyjęcia i miejsc w domach pomocy społecznej na terenie Powiatu Kartuskiego udziela się w PCPR w Kartuzach w pokoju 207 lub pod nr tel. 58 685 33 20 lub 58 684 00 82.w. 116, 109.
Ogłoszenie Starosty Kartuskiego w sprawie średnich miesięcznych kosztów utrzymania mieszkańców w domach pomocy społecznej na każdy rok kalendarzowy ukazuje się w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego.